Szanowni Państwo,
w najbliższym czasie, w ramach licznych programów krajowych i regionalnych, uruchomione zostaną środki na projekty z zakresu efektywności energetycznej dot. budynków użyteczności publicznej, należących głównie do JST. Część z JST z pewnością będzie zainteresowana realizacją tych projektów z wykorzystaniem formuły EPC (skrót od ang. Energy Performance Contract). Formuła EPC to metoda realizacji projektu z zakresu efektywności energetycznej, w której wynagrodzenie wykonawcy pochodzi, co najmniej w części, z oszczędności energii zużywanej przez obiekt objęty projektem. Wykonawcą inwestycji jest przedsiębiorstwo oszczędzania energii typu ESCO (skrót od ang. Energy Service Company), które realizuje inwestycję. Odpowiada również za zarządzanie i optymalizowanie zużycia energii w celu utrzymania gwarantowanych jej oszczędności. Firma ESCO jest odpowiedzialna również za finansowanie prac projektowych, budowlanych, instalacyjnych i innych – z własnych środków albo (częściej) ze środków podmiotów trzecich, w tym z finansowania dłużnego.
W związku z planami uruchomienia ww. środków, oraz wymaganiami nowej dyrektywy[1], jako Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, chcielibyśmy zbadać Państwa doświadczenie i oczekiwania dot. realizacji tego typu projektów. Pytania w ramach ankiety podzielone są na sekcje dot. tych zagadnień.
Wszelkie przedstawione uwagi i opinie będą miały charakter poufny. Na żadnym etapie prac i kontaktów z podmiotami zewnętrznymi, Ministerstwo nie będzie prezentowało ich w sposób umożliwiający identyfikację autora opinii. Prosimy zatem o jak najpełniejsze odzwierciedlenie Państwa opinii.
Ankieta składa się z 23 pytań. Pozostawiliśmy również miejsce na przedstawienie dodatkowych opinii i uwag. Wypełnienie całej ankiety nie zajmie więcej niż 20 minut. W przypadku ewentualnych pytań/wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod adresem: [email protected].
[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955 wprowadza w art. 29 nowy obowiązek na jednostki sektora publicznego dotyczący wykonywania ocen opłacalności stosowania umów o poprawę efektywności energetycznej EPC przy renowacji budynków o powierzchni powyżej 750 m2.