ESCO

  • Szanowni Państwo,

    w najbliższym czasie, w ramach licznych programów krajowych i regionalnych, uruchomione zostaną środki na projekty z zakresu efektywności energetycznej dot. budynków użyteczności publicznej, należących głównie do JST. Część z JST z pewnością będzie zainteresowana realizacją tych projektów z wykorzystaniem formuły EPC (skrót od ang. Energy Performance Contract). Formuła EPC to metoda realizacji projektu z zakresu efektywności energetycznej, w której wynagrodzenie wykonawcy pochodzi, co najmniej w części, z oszczędności energii zużywanej przez obiekt objęty projektem. Wykonawcą inwestycji jest przedsiębiorstwo oszczędzania energii typu ESCO (skrót od ang. Energy Service Company), które realizuje inwestycję. Odpowiada również za zarządzanie i optymalizowanie zużycia energii w celu utrzymania gwarantowanych jej oszczędności. Firma ESCO jest odpowiedzialna również za finansowanie prac projektowych, budowlanych, instalacyjnych i innych – z własnych środków albo (częściej) ze środków podmiotów trzecich, w tym z finansowania dłużnego. 

    W związku z planami uruchomienia ww. środków, oraz wymaganiami nowej dyrektywy[1], jako Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, chcielibyśmy zbadać Państwa doświadczenie i oczekiwania dot. realizacji tego typu projektów. Pytania w ramach ankiety podzielone są na sekcje dot. tych zagadnień. 

    Wszelkie przedstawione uwagi i opinie będą miały charakter poufny. Na żadnym etapie prac i kontaktów z podmiotami zewnętrznymi, Ministerstwo nie będzie prezentowało ich w sposób umożliwiający identyfikację autora opinii. Prosimy zatem o jak najpełniejsze odzwierciedlenie Państwa opinii.

    Ankieta składa się z 23 pytań. Pozostawiliśmy również miejsce na przedstawienie dodatkowych opinii i uwag. Wypełnienie całej ankiety nie zajmie więcej niż 20 minut. W przypadku ewentualnych pytań/wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod adresem: [email protected].

    [1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955 wprowadza w art. 29 nowy obowiązek na jednostki sektora publicznego dotyczący wykonywania ocen opłacalności stosowania umów o poprawę efektywności energetycznej EPC przy renowacji budynków o powierzchni powyżej 750 m2.  

  • Informacje wstępne

  • 1. Kategoria podmiotu

    Można udzielić jednej odpowiedzi.
  • 2. Jeśli wybrano „inna” w ramach odp. na pyt. 1, prosimy o uzupełnienie informacji o kategorii podmiotu.

  • 3. Nazwa podmiotu

  • 4. Dane kontaktowe osoby wypełniającej ankietę (do ewentualnego kontaktu ws. uzupełnienia informacji).

  • 5. Czy są Państwo gotowi podjąć się realizacji inwestycji dotyczącej uzyskania efektu energetycznego, w której zachodzi konieczność zaangażowania Państwa środków finansowych z perspektywą pełnego zwrotu w okresie dłuższym niż 4 lata?

    Można udzielić jednej odpowiedzi.
  • Jeśli zaznaczyli Państwo odpowiedź „tak” – proszę przejść do kolejnego pytania. Jeśli zaznaczyli Państwo odpowiedź „nie” – dziękujemy za zainteresowanie udziałem w badaniu. Ze względu na fakt, iż ankieta jest skierowana do przedsiębiorstw zainteresowanych formułą EPC, prosimy o zakończenie wypełniania ankiety na tym etapie.

  • Informacje o doświadczeniu

  • 6. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Na jakim obszarze realizują Państwo projekty inwestycyjne (cała Polska, region, województwo, inny kraj – proszę podać jaki)?

  • 7. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jak długo działacie Państwo na rynku projektów z zakresu efektywności energetycznej? Prosimy o podanie liczby lat.

  • 8. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jaka była wartość nakładów inwestycyjnych najdroższego z projektów w formule EPC, który Państwo realizowaliście? Prosimy o podanie wartości w mln PLN.

  • 9. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Czy realizowaliście Państwo projekty w formule EPC na zlecenie JST/firm/innych podmiotów? Jeśli tak, prosimy o podanie liczby.

  • 10. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jeśli wybrano „tak” w ramach odp. na pyt. 9, prosimy o informację, w jakie obszary wpisywały się projekty, które wskazaliście Państwo w odp. na pyt. 9?

    Można zaznaczyć kilka odpowiedzi.
  • 11. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jeśli wybrano „inny” w ramach odp. na pyt. 10, prosimy o wskazanie obszaru/obszarów.

  • 12. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Ile z projektów wskazanych w odp. na pyt. 10 to projekty realizowane na zlecenie JST/jednostki publicznej w tzw. formule projektów hybrydowych, czyli z udziałem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej?

  • 13. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] W jakiej strukturze brali Państwo udział w projektach wskazanych w odpowiedzi na pyt. 10? Czy realizowali je Państwo samodzielnie czy z innymi podmiotami? Jeśli z innymi podmiotami, to jaka była Państwa rola w tej strukturze?

  • 14. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Z jakich źródeł finansowania nakładów inwestycyjnych korzystali Państwo w przypadku projektów wskazanych w odpowiedzi na pyt. 10 (wyłącznie środki własne, kredyty – prosimy podać procentowy udział w kosztach Przedsięwzięcia, inne…)?

  • Oczekiwania

  • 15. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Czy jesteście Państwo zainteresowani realizacją inwestycji w formule EPC na rzecz jednostki publicznej (JST)?

    Można udzielić jednej odpowiedzi.
  • 16. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jeśli wskazano „tak” w odp. na pyt. 15, prosimy o wskazanie wartości nakładów inwestycyjnych ww. przykładowego projektu w mln PLN, który bylibyście Państwo w stanie sfinansować i zrealizować.

  • 17. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jaka wartość nakładów inwestycyjnych (w mln PLN brutto) projektu efektywności energetycznej realizowanego w formule EPC byłaby optymalna do realizacji przez Państwo?

  • 18. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Jaką liczbę projektów wskazanych w odp. na pyt. 17 bylibyście Państwo w stanie realizować równolegle, biorąc pod uwagę konieczność zaangażowania Państwa środków finansowych z perspektywą pełnego zwrotu w okresie dłuższym niż 4 lata?

  • 19. [tylko dla przedsiębiorcy/firmy ESCO] Czy jesteście Państwo zainteresowani realizacją projektów w formule EPC w obszarze ubóstwa energetycznego, tzn. u odbiorców końcowych, którzy posiadają niskie dochody, ponoszą wysokie wydatki na cele energetyczne oraz zamieszkują w budynkach o niskiej efektywności energetycznej ? Jeżeli nie, to prosimy o uzasadnienie/komentarz.

    Można udzielić jednej odpowiedzi.
  • 20. Jakie są według Państwa czynniki pozytywnie wpływające na rozwój rynku projektów EPC?

Ładowanie...